Frida Kahlo - daugiau nei antakiai
9/19/20233 min read
Atsimenu, prieš gerus tris metus tobulinau tapybos įgūdžius pas vieną tapybos dėstytoją. Vienoje iš pamokų kalba pakrypo apie tai, kokie tapytojai mus įkvepia. Ilgai nesvarsčius atsakiau - Frida Kahlo. Nepacituosiu tikslios dėstytojo replikos, tačiau atsimenu jį kažką sumojus apie popkultūrą, kuri ją išaukštino dėl jos suaugusių antakių ir ūselių ant viršutinės lūpos, o talento, suprask, ten mažai būta. Iš tos pamokos išties išėjau teptukus susikrovus į daugkartinį maišelį, ant kurio buvo didelis Fridos veidas, o neseniai vykusiame Helovino vakarėlyje net kelios merginos puošėsi gėlėmis ant galvos, visai kaip mėgdavo garsioji tapytoja. Fridos ikoninio veido aplink atrodė išties daugiau, nei jos tapybos, tačiau neabejojau ir lig šiol neabejoju, kad susipažinus detaliau su jos paveikslais, su tapytojos istorija, kuri neatsiejama nuo jos darbų - neįmanoma jos nepamilti. Šiandien noriu su Jumis pasidalinti keliais Fridos paveikslais ir papasakoti apie juos.
Suskeldėjusi kolona (The Broken Column), 1944 m.
Nors Suskeldėjusi kolona nėra Fridos ankstyvosios kūrybos paveikslas, norėčiau pradėti būtent nuo šio darbo, nes mano manymu, jis atspindi įvykį tapytojos gyvenime, kuris ją labiausiai paveikė ir padarė daugiausiai įtakos jos kūrybai. 1925 metais, būdama vos aštuoniolikos, Frida pateko į autobuso avariją, kuri turėjo amžinų pasekmių jos tolimesniam gyvenimui. Suskeldėjusią koloną Frida nutapė po stuburo operacijos, kurios prireikė dėl autoįvykio pasekmių. Paveikslas pasakoja apie didžiulį fizinį ir vidinį skausmą bei vienatvę, kurie buvo nuolatiniai tapytojos palydovai.
Henry Fordo ligoninė (Henry Ford hospital), 1932 m.
Šis Fridos paveikslas laikomas vienu iš puikiausių siurrealios tapybos pavyzdžių. Kaip ir daugelyje savo paveikslų, čia Frida įamžina vieną iš savo gyvenimo etapų - dieną, kuomet Henry Fordo ligoninėje prarado kūdikį. Paveiksle matyti daug kraujo, praradimo skausmo, tapytoja vaizduoja virvele, kaip virkštele pririštus šešis objektus - jie visi simbolizuoja jos emocijas persileidimo metu. Šis paveikslas kartais dar vadinamas Skraidančia lova (The Flying Bed), o būtent dėl lovos ir sąsajos su sapnais, šį paveikslą dažnai “savinasi” siurrealistai. Visgi, įdomus faktas - Frida niekada nelaikė savęs siurrealiste, teigdama, kad nei vienas jos paveikslas nėra paremtas nei sapnais, nei košmarais: “Aš tapau savo realybę.”.
Frida ir Diego (Frieda and Diego), 1931 m.
Kuomet pasakoji Fridos istoriją - nepaminėti Diego, būtų nuodėmė. Diego Rivera - Meksikos tapytojas monumentalistas. Su Frida jie tai skyrėsi, tai buvo kartu, it taip - beveik visą gyvenimą. Kažkur skaičiau Fridos “receptą” - jeigu nori pasigaminti tobulą Fridą, tau reikės: 100 gramų tekilos, citrinos sulčių, druskos ir daug Diego. Paveikslas Frida ir Diego - vestuvių portretas, Diego rankose laiko paletę su teptukais ir yra vaizduojamas kaip tapytojas, tuo tarpu Frida stovi tuščiomis, palenkusi galvą vyro pusėn, taip lyg priimdama žmonos vaidmenį. Žiūrint į paveikslą galima pagalvoti, kad Fridos ir Diego ūgių skirtumas iškreiptas ir padidintas, tačiau taip nėra - Diego išties, lyginant su mažute Frida, buvo tikras milžinas.
Dvi Fridos (The two Fridas), 1939 m.
Viena iš priežasčių, kodėl dažnai Fridos veidas yra labiau atpažįstamas nei jos paveikslai yra tai, kad ir pati tapytoja beveik visuose paveiksluose tapė pati save. “Aš tapau autoportretus, nes aš taip dažnai viena, nes aš žmogus, kurį pažįstu geriausiai” - sakė Frida. Dvejose Fridose tapytoja vaizduoja net dvi skirtingas savęs versijas, jungiamas tik plonyte kraujagysle ir susikibusias rankomis. Yra ne viena versija apie tai, ką simbolizuoja Dvi Fridos. Viena iš jų, žinant, kad paveikslas buvo nutapytas po išsiskyrimo su Diego, aiškina, kad viena Frida sėdinti su meksikietiška suknele, labiau patiko Diego, o kita, su europietiška, buvo Diego atstumta, todėl būtent europietiškoji Frida kraujuoja.
Tai tik keli iš daugybės Fridos Kahlo paveikslų, tačiau jie piešia tapytojos portretą, pasakoja jos istoriją. Frida savo tapyba perteikia didžiulę vidinę ir fizinę kančią, jos tapyboje paliestos moteriškumo, vaisingumo, vidinės stiprybės temos išlieka aktualios ir dabar. ,,Galų gale mes galime ištverti daug daugiau, nei manome, kad galime.” - sakė Frida, kuri buvo daug daugiau, nei jos ikoniškas veidas.