Siurrealizmas - menas iš sielos gilumų

5/8/20232 min read

Tikriausiai daugelis yra pažįstami su garsiaisiais Salvadoro Dali tirpstančiais laikrodžiais. Taip pat ne vienas, bent kiek menu besidomintis žmogus žino Fridos Kahlo vardą ir yra matęs ne vieną jos paveikslą. Visgi, kas sieja šiuos du žymius menininkus? Ogi, siurrealizmas - meno kryptis, verčianti įdėmiau įsižiūrėti į darbus, paspėlioti ir pažinti.

Siurrealizmo judėjimas prasidėjo XX a. III–V dešimt., o jo tėvu laikomas prancūzų rašytojas, poetas Andre Breton. Pats Andre Breton kalbėdamas apie siurrealizmą pasakė skambią frazę: "Žmogus, kuris negali vizualizuoti žirgo, pjaustančio ant pomidorų, yra idiotas". Ši metafora labai gerai apibūdina siurrelizmo esmę - tai yra judėjimas, kuris yra aukščiau logikos, proto ir to, kas mums atrodo įprasta. Siurrelizmas apeliuoja į žiūrovo pasąmonę ir vaizduotę, kartais sukrečia ir net gali sukelti neigiamus jausmus. Pati esu girdėjusi, kad vienas ar kitas mano kūrinys “kirbina” ne pačias maloniausias emocijas, tačiau tokį vertinimą priimu, kaip komplimentą - mano supratimu menas turi kelti emocijas, diskusijas, turi “drebinti” žiūrovo pamatus. Štai, pavyzdžiui, grįžtant prie žymiosios Fridos Kahlo, jos darbuose galime matyti tokius neįprastus, net šokiruojančius vaizdinius, kaip dvi iš krūtinių it išplėštos širdys, jungiančios dvi Fridas plona gysla, arba motina, žindanti kūdikį, kuris turi ne vaiko, o pačios Fridos galvą, dar kitame paveiksle, įamžinančiame didelę menininkės tragediją, Frida nuoga krūtine, o jos visas kūnas suvaržytas gipso įtvaru. Frida, kaip ir daugelis kitų siurrealistų, tapė darbus, kurie priešiški, atsikratę tradicinės tikrovės “grandinių” ir įkvėpti sapnų.

"Pamišę žmonės tam tikru mastu yra jų vaizduotės aukos, taigi tai skatina juos nutraukti tam tikras taisykles, taisykles, kurių pažeidimas apibrėžia neįprastą" - dar viena įkvepianti siurrealizmo tėvo Andre Breton mintis, kviečianti siurrelizmo atstovus nepaisyti taisyklių, kliautis savo pasąmone ir vaizduote.

O kiek Jūs drąsūs laužyti taisykles ir įsigyti neįprastą, diskutuoti kviečiantį paveikslą, kuris nebus tik interjerą papildanti detalė, bet gausi emocijų porcija?